شما اینجا هستید
اجتماعی » تعریف پروژه های گذر از تنش آبی در گناوه/ اقدامات موثر برای رفع مشکلات آب با شیوع کرونا در گناوه انجام شد

رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان گناوه در گفتگو با خبرنگار فدک ضمن تبریک سال نو و نوروز باستانی اظهار داشت: به دنبال یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی از بهمن ماه سال ۹۸ ، مدیریت واحدی در این بخش ایجاد شد و این مسئولیت در شهرستان بر عهده رئیس اداره آبفا شهرستان گذاشته شده است.

علی محمدی افزود: معضلات و مشکلات سطح روستاهای شهرستان در زمینه آبرسانی بسیار زیاد و انباشته شده بود ولی بلافاصله بعد از ادغام شرکت های شهری و روستایی، اقدامات موثر برای رفع مشکلات آبی روستاها با همکاری واحد های زیر مجموعه آغاز و با بازدیدهای میدانی و مشاهده مشکلات آب روستاها ،مطالعات موثر،همکاری مسئولان شهرستان ، جلسات فشرده ای جهت رفع یا کاهش مشکلات تشکیل شد .

وی بیان کرد: نتیجه متعددجلسات و بررسی ها آغاز اقدامات کارشناسی شده و ایجاد تغییراتی در حوزه شبکه آب رسانی به این روستاها بوده است بطوری که از اوایل تابستان گذشته مشکلات کاهش یافته و پایداری نسبی در تامین آب روستاها ایجاد شد.

وی گفت:با اعمال تغییرات و مدیریت آب، طی برنامه و زمانبندی مشخص آب مورد نیاز روستاها در اختیار مردم قرار گرفت بطوریکه آبرسانی تانکری که در تابستانهای گذشته از مهمترین وظایف آبفا روستایی بوده حذف و مردم عزیز از طریق شبکه آب شرب مورد نیاز را دریافت نموده و مشکلات را به حداقل رسانیدیم .

رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان گناوه یادآور شد: مهندسی مجدد ایستگاه های پمپاژ آب،تغییر و جابجایی خطوط انتقال ،مدیریت فشار شبکه ، افزایش ورودی آب به مخازن مجتمع های روستایی و پایداری نسبی در آب روستاها از جمله این اقدامات بود که نهایی شد .

وی با اشاره به اینکه چندین برابر سرانه تعیین شده آب به روستاهای شهرستان داده می شود گفت:مشکل عمده آب روستاها مصرف آب شرب برای دام ها است و با توجه به اینکه اکثر مردم در سالهای پر بارش در روستاها در بخش مرکزی و ریگ به نگهداری از دام اقدام می کنند این آب بیشتر به مصرف دام می رسد در حالی که تعهد اداره آبفا تامین آب شرب مردم است ولی نهایت همکاری را بعمل آورده است تا دغدغه دامداران عزیز از بابت تامین آب نیز کاهش یابد .

وی گفت: اگر دستگاه های متولی که مسئول تامین آب دام و دامداری هستند در این زمینه برنامه ریزی و آبرسانی کنند و مردم نیز مصارف خود را مدیریت کنند ، مشکلات آب روستاها رفع خواهد شد.

محمدی ادامه داد: آب روستاهای سربست،مال قائد و مال خلیفه ای از سال های قبل در حوزه آب شهری قرار داشته و تامین آب آنها به ویژه در تابستان با مشکل مواجه بود لذا سال گذشته مهندسی مجدد ایستگاه پمپاژ تاسیسات محله امامزاده انجام شد که با این تغییرات و خرید پمپ های جدید مشکل آب این سه روستا و محلات متصل به شهر برطرف و شرایط پایداری ایجاد شد.

وی با اشاره به مشکلات و اقدامات آبرسانی در حوزه شهری شهرستان اضافه کرد : علیرغم اینکه که در فصل تابستان بسیاری از شهرها و روستاهای استان درگیر کم آبی شدید بودند اما در گناوه با بهره گیری از توان نیروی های شهرستان ،کارشناسی و مدیریت مناسب ،مطالعات ،نشت یابی وتصحیح فشار شبکه، سعی شد تا مشکلات به حداقل برسد و شرایط بهتری برای تامین آب مردم فراهم شود.

محمدی یادآور شد: ما امروز با افتخار اعلام می کنیم که تنها شهرستانی در استان بودیم که با کمترین مشکلات تابستان گذشته را پشت سر گذاشتیم و از نظر عملکردی با توجه به شرایط ، بهترین عملکرد را برای تامین آب مردم داشتیم.

وی با اشاره به عملکرد این اداره در سال ۱۳۹۹ در شهر و روستاهای شهرستان گفت: ۲ کیلومتر خط انتقال آب محله نوروز آباد در شهر گناوه که از سال های قبل ناتمام باقی مانده بود اجرا و آماده بهره برداری است که در فروردین امسال با اتصال نهایی به بهره برداری خواهد رسید و مشکل این محله برطرف خواهد شد.

محمدی عنوان کرد: مهندسی مجدد ایستگاه پمپاژ آب ساقی کوثر و تغییر پمپ ها انجام شد و ۹۰ درصد پیشرفت کار در این زمینه داشته ایم.

وی ادامه داد: جابجایی خط انتقال آب سه روستای سربست،مال خلیفه ای و مال قائد با همکاری شهرداری انجام که این خط از محل بلوار خارج شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه شهری گناوه ۴۲۰ کلیومتر شبکه آب و ۲۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب اجرا شده است که تعداد ۱۵ هزار اشتراک فاضلاب واگذار شده است.

وی گفت: بیش ۱۵ کیلومتر توسعه شبکه جهت تامین آب شرب و ۲۰ کیلومتر نوسازی شبکه در جهت کاهش هدررفت آب ،نشت یابی شبکه به طول ۳۲۰ کیلومتر و مدیریت فشار شبکه در شهر گناوه انجام شده است .

وی گفت: اتفاقات آب (شکستگی لوله ها) از ۵/۷ مورد به ۲/۴مورد در شبانه روز کاهش یافته که باعث آبرسانی بهتر به مردم و جلوگیری از هدررفت آب شده است.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان گناوه بیان کرد: تعداد کل مشترکین در شهرستان گناوه را ۴۲ هزار فقره است که ۳۵ هزار شهری و ۷ هزار مشترک روستایی است و ذخیره سازی مناسبی جهت تامین آب شرب در سطح شهرستان در اختیار داریم.

وی با اشاره به مشکلات شیوع کرونا و مصرف بالای آب گفت: با وجود ناشناخته بودن ویروس کرونا،فشار روانی جامعه برای شستشو در جهت رعایت دستورالعمل های بهداشتی و همزمانی با گرمای تابستان ،باعث افزایش ناگهانی مصرف آب و ایجاد مشکلات بسیاری شد که در این زمینه نیز با همکاری مردم عزیز در مصرف بهینه و اعمال برنامه ها و مدیریت بهینه در تامین آب توانستیم با حداقل مشکلات و کاهش نگرانی مردم ، تابستان را با موفقیت و کمترین مشکل پشت سر بگذاریم .

رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان گناوه یادآور شد: نصب پمپ بر کنتور آب از دلایل افزایش مصرف است که علاوه بر افزایش مصرف و کاهش فشار آب در شبکه باعث خرابی کنتورها نیز میشود که هزینه تعویض کنتور در این حالت بر عهده مصرف کننده خواهد بود.

محمدی افزود: مصرف کننده ها برای کاهش مصرف آب و استفاده بهینه، از نصب مستقیم پمپ های آب جدا خودداری کنند و نصب پمپ را بعد از یک منبع آب خانگی قرار دهند، اگراین امر رعایت شود ضمن اینکه بهترین شرایط تامین آب فراهم می شود با مدیریت مصرف توسط مردم عزیز ، قبوض آب متعادلی نیز دریافت می کنند.

وی با اشاره به مشکل چندین ساله فاضلاب گناوه گفت: مشکل فاضلاب گناوه وقفه چندین ساله داشته است و اعتبارات آن نیز در حوزه ملی تعریف می شود که درسفر ریاست جمهوری به استان مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل آن مصوب شد.

وی ادامه داد: با پیگیری های مدیر عامل محترم شرکت در جهت تخصیص اعتبارات مصوب سفر ریاست جمهوری ، پروژه های خوبی در این زمینه تعریف و کلنگ زنی و به مرحله اجرا درآمد که تا پایان این پروژه ها یک هزار میلیارد ریال هزینه یعنی دو برابر اعتبارات مصوب این سفر، پروژه تعریف شد.

وی گفت: سه پروژه بسیار مهم پروژه کانال پساب تصفیه خانه فاضلاب،احداث ایستگاه فاضلاب در خیابان ساحلی و شبکه جمع آوری فاضلاب در خیابان شیلات تا بازار ماهی فرشان از این پروژه هاهستند.

وی اضافه کرد : شبکه جمع آوری فاضلاب کوی بسیجیان که در سال های گذشته احداث شده است و برنامه احداث ایستگاه پمپاژ آن نیز جز برنامه‌های سال جدید خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه با ابلاغ ماده ۵۶ در خصوص تامین هزینه های شبکه های فاضلاب از محل اعتبارات بانکی رونق جدیدی درتکمیل فاضلاب گناوه انتظار می رود افزود: مطالعات محله هایی از شهر که فاضلاب آنها اجرا نشده ، انجام و طرح ها آماده شده و برخی محلات طرح ها به تایید رسیده و اگر ماده ۵۶ به صورت نهایی عملیاتی شود میتوان فاضلاب شهر گناوه را از این محل تکمیل کرد.

وی گفت: اجرای طرح فاضلاب خواسته به حق و چندین ساله مردم بوده است که کار آن از سال ها قبل آغاز شده است ولی با وجود اجرای این طرح در برخی از محلات متاسفانه مشترکین هنوز به فاضلاب شهری متصل نشده اند.

محمدی تصریح کرد: ۴۰ درصد از انشعابات واگذارشده شبکه فاضلاب شهر گناوه از سوی مشترکین به شبکه وصل نشده است و با وجود اینکه شبکه تا درب منازل کشیده شده اما هنوز اقدام به وصل فاضلاب خانگی به شبکه نکرده اند.

وی گفت: از همشهریان و مشترکانی که هنوز به شبکه فاضلاب وصل نیستند درخواست می شود که برای کاهش مشکلات سطح شهر در این زمینه همکاری کنند.

وی پیرامون پروژه های تعریف شده این اداره برای گذر از تابستان امسال گفت: چندین پروژه برای کاهش مشکلات و گذر از تابستان امسال پیش بینی شده است که نشت یابی ،مهندسی مجدد و ارتقا ایستگاه پمپاژ شهر گناوه،اجرای پروژه خط انتقال آب نوروز آباد از جمله برنامه ها در شهر گناوه است.

وی تصریح کرد: برای روستاهای شهرستان نیز احداث ایستگاه پمپاژ برای روستاهای جزیره شمالی و جنوبی،احداث ایستگاه پمپاژ خط انتقال روستاهای بینک،چاهک و چاهشور که تا کنون آب آنها از بندر امام حسن تامین می شد و از امسال از شهرستان تامین خواهد شد تا مشکل چندین ساله این روستاها برطرف شود ،مهندسی مجدد و ارتقا مجتمع آبرسانی شول که شامل روستاهای شول،کلر،کمالی،احمدحسین ،چشمه و گودری که باعث افزایش فشار آب و ساعت آبگیری می شود از جمله برنامه های آبفا در روستاها برای گذر از تابستان امسال است.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان گناوه یادآور شد:با توجه به مشکلات کم بارشی،ادامه روند شیوع کرونا،تامین آب شهرستان از خارج استان و سد کوثر، کاهش ذخیره سازی سدها و با توجه به شرایط مصرف در تابستان از همه همشهریان و مشترکان درخواست می شود جهت جلوگیری از تنش در ارایه خدمات و پشت سرگذاشتن تابستانی بدون قطعی آب ، نهایت همکاری را با این اداره داشته باشند.

وی گفت: تلفن رایگان ۱۲۲ بصورت شبانه روزی آماده دریافت مشکلات مشترکین و گزارش شکستگی و اختلالات در شبکه آب و فاضلاب است .

رئیس آب و فاضلاب شهرستان گناوه بیان کرد: بهترین راه برای پایدار ماندن وضعیت آب در شرایط کنونی صرفه جویی مناسب و جلوگیری از هدررفت آن با همکاری و همراهی آحاد مردم عزیز است ودر صورتی که همگان اصول مصرف بهینه را رعایت کنند بطور یکنواخت آب مناسب در اختیار مشترکان قرار خواهد گرفت.

وی در پایان نیز از همکاری و همراهی مردم عزیز در بهینه نمودن مصرف در سالی که گذشت تشکر و قدر دانی کرد و ابراز امیدواری کرد سال جدید سالی پربار و نشاط آور برای همگان باشد .

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نشریه فدک | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی