شما اینجا هستید
اجتماعی » ثبت ۵ درخت کهنسال بوشهر در فهرست میراث ملی طبیعی

مسئول ثبت آثار اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر از ثبت پنج درخت کهنسال استان بوشهر در فهرست میراث طبیعی ملی کشور خبر داد.

سودابه معموری با اعلام این خبر افزود: پنج درخت کهنسال کُنار امامزاده ضیاء و امامزاده کل جبار روستای تنگ زرد بخش بوشکان دشتستان با قدمت حدود ٣۵٠ و ۵١٠ سال ، درخت کهور کهنسال منطقه امامزاده شاهزاده ابراهیم دشتستان با قدمت حدود ٢۵٠ سال ، درخت کُنار کهنسال چهاردار در روستای بُهر از بخش شبانکاره دشتستان با قدمت حدود ٣٣٠ سال و درخت کهنسال چش (بابل) در منظقه ریشهر بوشهر با قدمت حدود ٢٠٠ سال ، در دو سال گذشته در فهرست میراث ملی کشوری به ثبت رسیده است.

وی هدف از انجام این اقدامات را جلوگیری از تخریب منابع ملی طبیعی و حفظ میراث فرهنگی مناطق یاد شده بیان کرد و افزود: برای ثبت یک اثر طبیعی نیاز به تحقیقات میدانی، کتابخانه‌ای، مستندنگاری و استفاده از نظرات خِبرگان این حوزه است.

معموری اضافه کرد : هر درخت می بایست حداقل دارای یکصد و پنجاه سال عمر بوده که پس از تایید شورای منابع طبیعی ملی استان، در صورت تایید در شورای منابع طبیعی ملی کشور این اثر در فهرست منابع ملی طبیعی قرار گرفته و پس از ثبت یک لوح ثبتی برای هر اثر تهیه می‌شود که دارای شماره ثبت کشوری است.

وی در پایان با اشاره به فعالیت دو سال گذشته این اداره در جهت حفظ منابع طبیعی ملی استان بوشهر افزود: وجود این آثار در هر منطقه به معنای وجود قدمت فرهنگی و تاریخی آن منطقه است و ما تاکنون با دعوت از اساتید برجسته ملی حوزه منابع طبیعی اقدامات خود را در زمینه شناسایی و ثبت این آثار آغاز کرده ایم و در تمامی نقاط استان در صورت مشاهده این درختان کهنسال اقدامات خود را حهت ثبت ملی آنها به کار خواهیم بست. در این زمینه از هم استانی های خود نیز تقاضامندیم تا در صورت شناخت این آثار قدیمی در مناطق سکونت خود نسبت به معرفی آنها به اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر اقدام کنند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نشریه فدک | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی