شما اینجا هستید
اجتماعی » رئیس پلیس فتا استان بوشهر: شیوع کرونا و به تبع آن مجازی شدن فعالیت‌ها زمینه وقوع برخی جرائم سایبری را ایجاد کرده است

رئیس پلیس فتا استان بوشهر، شیوع کرونا و به تبع آن مجازی شدن فعالیت‌ها زمینه وقوع برخی جرائم سایبری را ایجاد کرده و تغییر مهم این حوزه افزایش آسیب‌های حوزه انتشار تصاویر خصوصی و در نتیجه شکل‌گیری مزاحمت‌های اینترنتی، تهدید و اخاذی اینترنتی گوناگون است.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ مهدی قاسمی، رئیس پلیس فتا استان بوشهر با اشاره به تغییر سبک زندگی مردم به علت محدودیت‌های کرونایی و استقبال از اینترنت و فضای مجازی عنوان کرد: روند اجرای فعالیت‌ها در اکثر حوزه‌ها به غیرحضوری و اینترنتی تغییر یافته و همین افزایش استقبال استفاده از اینترنت و فضای مجازی که بعضاً هم با عدم دانش و آگاهی همراه است، زمینه‌ساز شکل‌گیری جرایم مختلف سایبری و بروز آسیب برای کاربران گردیده است.
این مقام انتظامی اظهار کرد: در حوزه جرائم مالی و اقتصادی، با دستگیری مجرم و جبران خسارت مادی، آثار و تبعات آن برای مالباخته معمولاً از بین رفته و جبران می‌شود ولی در جرایم این حوزه، بعضاً حتی با دستگیری و مجازات مجرمین هم، ممکن است تبعات آبرویی و حیثیتی وارد شده بر بزه‌دیده و خانواده وی جبران نگردد و لطمات روحی تداوم یابد که این امر، ضرورت توجه به نکات ایمنی و پیشگیرانه را دوچندان می نماید.
رئیس پلیس فتا استان بوشهر توصیه کرد: برای حفظ حریم خصوصی از آسیب‌ها و تهدیدات فضای مجازی مردم دقت کنند که شبکه‌های اجتماعی و کلاً هیچ بخشی از فضای مجازی را نمی‌توان به عنوان حریم خصوصی تلقی کرد و به هیچ علتی، اطلاعات و تصاویر شخصی خود را در فضای مجازی حتی برای نزدیکان خود به اشتراک نگذارید.
سرهنگ مهدی قاسمی تأکید کرد: هر رمز و پسورد پیچیده‌ای هم که برای صفحات اینترنتی انتخاب شود باز هم ممکن است توسط مجرمین سایبری با صرف وقت و استفاده از نرم‌افزارهای نوین مجرمانه، شکسته شده و از آنها عبور کنند و به محتویات شخصی شما دسترسی پیدا کنند، پس صرف انتخاب رمز و پسورد پیچیده، ضامن حفظ داده‌های دیجیتال شما نیست.
وی یادآور شد: دختر خانم‌ها و بانوان محترم از انتخاب تصاویر خود به عنوان پروفایل وIDاکانت‌های شبکه اجتماعی که امکان دارد باعث جلب توجه مجرمین گردد، خودداری نمایند.
سرهنگ قاسمی بیان کرد: همچنین افراد تجهیزات هوشمند همراه خود که دارای محتوای شخصی است حتماً به تعمیرگاه‌های معتبر و مورد اعتماد جهت تعمیر بسپارند و قبل از فروش تجهیزات مورد استفاده خود، از حذف اصولی محتویات شخصی و اکانت شبکه‌های اجتماعی اطمینان حاصل نمایند.
این مقام انتظامی ادامه داد: در صورتی که با گوشی‌ هوشمند خود، تصاویری را به عنوان خاطره ثبت و تصویربرداری کرده‌اید، قبل از اتصال آن به اینترنت، تصاویر و فیلم‌ها را به یک حافظه ذخیره‌ساز جانبی نظیر هارد اکستنرال(External Hard Drive) که به اینترنت متصل نمی‌کنید منتقل نمایید.
رئیس پلیس فتا بوشهر اظهار کرد: والدین ضمن بالا‌بردن دانش خود در خصوص تهدیدات فضای مجازی، بستری عاطفی و دوستانه با فرزندان خود ایجاد کنند به نحوی که فرزندان در مواجه با هر مورد خاص، به آنها مراجعه و از آنها مشورت بگیرند.
وی تصریح کرد: از بازگشایی لینک‌های دریافتی از منابع نامعتبر خصوصاً در شبکه‌های اجتماعی، خودداری نمایید و در هنگام اعطای مجوز به نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌هایی که در حال نصب هستید، دقت نمایید و مجوز غیر ضروری را تأیید نکنید.
به گفته سرهنگ قاسمی اگر تصاویر شما  به هر علتی در اختیار مجرمی قرار گرفت و نامبرده قصد اخاذی داشت در اولین فرصت به پلیس فتا مراجعه و اعلام شکایت نمایید، زیرا اولین پاسخ مثبت به مجرم سایبری باعث درخواست‌های متعدد بعدی و اخاذی بیشتر خواهد شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نشریه فدک | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی