شما اینجا هستید
اجتماعی » رئیس پلیس فتا استان بوشهر هشدارهای را در خصوص برخی از جرایم فضای مجازی در راستای کاهش وقوع جرایم به شهروندان ارایه داد

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ مهدی قاسمی، رئیس پلیس فتا استان بوشهر با اشاره به تغییر سبک زندگی مردم به علت محدودیت‌های کرونایی و استقبال از اینترنت و فضای مجازی عنوان کرد: روند اجرای فعالیت‌ها در اکثر حوزه‌ها به غیرحضوری و اینترنتی تغییر یافته و همین افزایش استقبال استفاده از اینترنت و فضای مجازی که بعضاً هم با عدم دانش و آگاهی همراه است، زمینه‌ساز شکل‌گیری جرایم مختلف سایبری و بروز آسیب برای کاربران شده است.
سرهنگ مهدی قاسمی هشدار داد: هر رمز و پسورد پیچیده‌ای هم که برای صفحات اینترنتی انتخاب شود باز هم ممکن است توسط مجرمین سایبری با صرف وقت و استفاده از نرم‌افزارهای نوین مجرمانه، شکسته شده و از آنها عبور کنند و به محتویات شخصی شما دسترسی پیدا کنند، پس صرف انتخاب رمز و پسورد پیچیده، ضامن حفظ داده‌های دیجیتال شما نیست.
این مقام انتظامی ادامه داد: در صورتی که با گوشی‌ هوشمند خود، تصاویری را به عنوان خاطره ثبت و تصویربرداری کرده‌اید، قبل از اتصال آن به اینترنت، تصاویر و فیلم‌ها را به یک حافظه ذخیره‌ساز جانبی نظیر هارد اکستنرال(External Hard Drive) که به اینترنت متصل نمی‌کنید منتقل نمایید.
وی تصریح کرد: از بازگشایی لینک‌های دریافتی از منابع نامعتبر خصوصاً در شبکه‌های اجتماعی، خودداری نمایید و در هنگام اعطای مجوز به نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌هایی که در حال نصب هستید، دقت نمایید و مجوز غیر ضروری را تأیید نکنید.
سرهنگ قاسمی بیان کرد: همچنین افراد تجهیزات هوشمند همراه خود که دارای محتوای شخصی است حتماً به تعمیرگاه‌های معتبر و مورد اعتماد جهت تعمیر بسپارند و قبل از فروش تجهیزات مورد استفاده خود، از حذف اصولی محتویات شخصی و اکانت شبکه‌های اجتماعی اطمینان حاصل نمایند.
رئیس پلیس فتا بوشهر اظهار کرد: والدین ضمن بالا‌بردن دانش خود در خصوص تهدیدات فضای مجازی، بستری عاطفی و دوستانه با فرزندان خود ایجاد کنند به نحوی که فرزندان در مواجه با هر مورد خاص، به آنها مراجعه و از آنها مشورت بگیرند.
به گفته سرهنگ قاسمی اگر تصاویر شما  به هر علتی در اختیار مجرمی قرار گرفت و نامبرده قصد اخاذی داشت در اولین فرصت به پلیس فتا مراجعه و اعلام شکایت نمایید، زیرا اولین پاسخ مثبت به مجرم سایبری باعث درخواست‌های متعدد بعدی و اخاذی بیشتر خواهد شد.
رئیس پلیس فتا استان بوشهر خاطر نشان کرد: هموطنان گرامی می‌توانند‌ آخرین آموزش‌های لازم و هشدارهای سایبری را از طریق راه ارتباطی سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتی www.cyberpolice.ir دریافت کنند، ضمن آن‌که در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به بخش گزارش مردمی اعلام کنند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نشریه فدک | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی