شما اینجا هستید
عناوین خبری » ساحل گناوه،درمعرض آلودگی های نفتی وفاضلاب!

*بهروز شهابی

فدک- همانطور که می دانیم ساحل زیبای ماسه ای گناوه همیشه بعنوان ساحل زیبا وجذاب کشور معرفی شده است تا جایی که گردشگران زیادی در فصول مختلف سال به گناوه ورودکرده اندوعلاوه بر مجتمع های تجاری وقیمت اجناس به نسبت دیگر نقاط ساحل بعنوان استراحتگاه این گردشگران واقع شده است وبعنوان یکی از زیباترین چشم اندازها مورد استفاده متعدد قرار گرفته است‌.

ازطرفی استفاده های ورزشی وگوناگون شهروندان گناوه ای از ساحل همواره بعنوان نقطه تفریحی وموثربرگ خاطرات آلبوم دهه های گذشته را برای آنان ثبت وضبط کرده است وحتی گاها استفاده ازماسه های ساحل به منظور ترمیم و ساخت وسازمنازل از قدیم ایام مرسوم بوده است‌اما نیازاست تا درسایه ی استفاده ازاین نعمت ارزشمند، نگه داری ازآن به یک وظیفه عمومی تبدیل شودو بعنوان یک دغدغه همیشه مدنظرباشدواهتمام ویژه ای برای پاسبانی ازاین بستر زیبای خداوندی توسط مرزنشینان غیور صورت پذیرد اما چندوقتی است ۲ مهمان ناخوانده براین ساحل زیبا سایه انداخته است وموج نگرانی را ایجاد می کند.

۱_ آلودگی ازطریق فاضلاب شهری۲_ آلودگی نفتی

همانطورکه می دانیم ورود فاضلاب خام برخی محلات وپساب های آن مهمترین آلودگی است که علیه بهداشت عمومی قد عَلم کرده است وجان افراد را تهدید می کند
بنابه گفته ی شاهدان تاکنون ۲۵ نقطه ورود فاضلاب به ساحل گناوه شناسایی شده است که مشهورترین آن در سه راهی دانشگاه آزاد، سه راهی شهدای گمنام و خورمُرده شور است!! هرچند باتوجه به دغدغه فعالین محیط زیست تاکنون اهتمام جدی نسبت به این موضوع مهم صورت نگرفته است وطرح ناقص اتصال محلات گناوه به شبکه فاضلاب همچنان به دلیل نبود اعتبار خاک می خورد شایسته است این مهم مدنظر قرار گیرد.
اما موضوع دیگری که درچندروزاخیر ساحل گناوه را تحت الشعاع قرار داده است “آلودگی نفتی است!! که خطرات جدی دارد وبه صورت خمیری شکل درساحل گناوه مشاهده شده که باجزومد دریابه صورت گسترده همه نقاط راپوشش داد.
وبلافاصله کارشناسان محیط زیست برای بررسی موضوع از ساحل روستای بینک تاگناوه کار پایش را به صورت جدی در دستورکار قرار دادندوبا ورود نیروهای شرکت نفت واداره کل بنادرودریانوردی موضوع آلودگی موقتا مرتفع شد!هرچند نقض و ایراد خطوط انتقال نفت از گناوه به جزیره خارک همیشه بعنوان تهدیدی علیه اکوسیستم دریایی وآبزیان مطرح شده است اما” نفتی ها همچنان به تعهدات خود درقبال جان وبهداشت عمومی شهروندان گناوه ای عمل نمی کنند!!!وچوب کم کاری آنان برپیکر چشم انداز زیبایی همچون ساحل بکروزیبای گناوه زخم وارد می کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نشریه فدک | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی