شما اینجا هستید
عناوین خبری » سینمایی که فیلم اِکران نمی کند!

*بهروزشهابی_فعال رسانه ای

همانطور که در تاریخ ثبت شده است۲۱ شهریور ماه به عنوان روز سینما نام گذاری شده است اما با ورود نخستین دروبین فیلم برداری در سال ۱۲۷۹ توسط مظفرالدین شاه را می توان آغازگر  سینمای ایران دانست و به همین ترتیب نخستین سالن سینما در شهر تبریز توسط  مبلغین مذهبی کاتولیک تاسیس گردید و اولین سالن سینما در ایران بنام  گراند سینما در سال ۱۳۰۵ افتتاح شد که به دلیل عدم استقبال کافی مردم از آن اولین فیلم درسال۱۳۰۹بنام آبی و رابی به اکران درآمد.

کم کم که مردم با ماهیت سینما آشنا شده و مورد علاقه ی اهل هنر قرار گرفت چند سالن سینمای دیگر در سطح کشور نیز همچون سینما ایران، سینما مایاک، و سینما سپه روی کار آمدند و اوج پیشرفت سینمای ایران به دهه های ۲۰ و۳۰ برمیگردد که البته با توجه به فقر در سطح جامعه و گاهاً سیاست های حاکم جامعه با توجه به نقشی که سینما در رفتار و کنش های اجتماعی افراد داشت مورد بی مِهری قرار گرفت.

اما با تشکیل انقلاب نو پایه ایران در سال ۱۳۵۷ عملاً نیازمند بازنگری در قوانین سینما با توجه به اهداف و سیاست های کلان کشور احساس می شد از این بابت از همان سال یعنی  ۱۳۵۷تا ۱۳۶۲ سینما به حالت تعلیق درآمد.
اما در همین موعود با ورود چهره های سینمایی دهه های پنجاه نظیر عباس کیارستمی، بهرام بیضایی، مسعود کیمیایی و داریوش مهرجویی در کنار حضور جوانانی نظیر ابراهیم حاتمی کیا گام جدید و فصل نوین فیلم و سینما رقم خورد.

شایان ذکر است که همواره مردم ایران که از فرهنگ و هنر اصیل بهره مند بودند علاقه ی خاصی به سینما داشتند البته همچنان دو استان کشور نظیر خراسان شمالی و کهگیلویه و بویراحمد با کمترین تعداد سالن های سینما به دلیل عدم حمایت و نبود زیر ساخت ها روبه رو هستند.

اما در استان بوشهر فردی بنام حاج یحیی شیرازی فیروزی ۲۴ سال پس از اختراع سینما و ۱۹ سال بعد از ورود آن به کشور درست قبل از کودتای رضاخانی در سال ۱۲۹۸ این هنر را وارد استان کرد دقیقا آن زمان مردم با افسردگی های پس از جنگ جهانی اول مواجهه بودند و از وضعیت اقتصادی نا به سامانی رنج می بردند! اما به دلیل گریز از آلام روحی به سینما روی آوردند.

همچنین دومین سالن سینما در سال ۱۳۱۲ توسط حاج محمد غوث پیمانکار کنسولگری بریتانیا که اهل هندوستان بود در محله ی کوتی مجاور خیابان لیان فعلی با گنجایش ۳۰۰ تماشاچی افتتاح کرد.

اما در استان بوشهر و قبل از شیوع ویروس کرونا که عده ای آن را یک جنگ بیولوژیک قلمداد می نمایند، سینماها با استقبال خوبی همراه بودند اما ورود این ویروس تمام معادلات را بر هم ریخت و به مشاغل آسیب وارد کرد و بلایی ناگوار بر سر اقتصاد به یغما رفته آورده است البته نیاز است تا همواره در دوران پسا کرونا اخلاق و کنش های رفتاری خود را متناسب با کرونا برای عادی سازی جریان زندگی در دست بگیریم.

به هر حال صندلی های سینمای گناوه همچنان مهمانی جز گرد و خاک ندارد! و فیلمی اِکران نمی کند! که پاسخ اش را متولیان حوزه فرهنگ و ارشاد با دلایل و مستندات کافی باید به افکار عمومی ارائه دهند. زیرا  انعکاس دادن سنت ها و آداب ساکنین دیاری در امتداد خلیج نیلگون تا ابد فارس همچون گناوه می تواند بیش از قطب تجاری اش در معرفی آن به سایر نقاط کشور کمک کند، چون که استعدادها و خلاقیت هایی همچون جهانگیر اژدری و دیگر فرزندان ساکن این دیار می توانند با برنامه ریزی مستمر و البته در سایه حمایت مسئولان حوزه فرهنگ و هنر بار دیگر قطب سینمایی مدفون شده در زیر خاک گناوه را احیاء نمایند. زیرا استفاده مستمر خانواده ها خصوصا کودکان از شبکه های مجازی بر روح و جسم آنان تاخته و فرهنگ شهرمان را مورد آماج حملات بی رحم قرار داده است که گاهاً اثرات منفی همچون فرو پاشی دورهمی ها و برنامه های سنتی از عمده محصولات آن می توان برشمرد!!.

البته متولیان فرهنگ و ارشاد در استان در گذشته اعلام کرده بودند که: تا کنون از فیلم و سینما در سطح استان استقبال خوبی شده است زیرا فیلم های به روز در استان اکران می شود و به همین جهت قصد افزایش سینماها را داریم چون که ۱۰سالن سینما و۱۰ سالن پلاتو در استان وجود دارد که از این میان ۶ سینما قبل از شیوع کرونا فعالیت داشته و مابقی بنا دلایلی تعطیل است! که تالار سینما هنر گناوه و سینما تربیت وابسته به آموزش و پرورش از جمله آنان هستند شایان ذکر است که نوع و کیفیت فیلم های ساخته شده و متناسب بودن آن بر اساس ذائقه و سلیقه ی مردم در استقبال آحاد جامعه استان از سینما اثر دارد چون که در افزایش فرهنگ سازی نقش تکاملی را ایجاد می نماید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نشریه فدک | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی