شما اینجا هستید
عناوین خبری » محرم درسایه ی کرونا

*بهروزشهابی_ فعال رسانه ای
بوی محرم که هرساله می آمد مردم گناوه به صورت خودجوش و به رسم دیرینه پارچه‌های مشکی را بر درب حیاط، مساجد، کوچه‌ها، نقاط ورودی و خروجی شهر و روستا نصب می‌کردنند. کوچک و بزرگ رهسپار مجالس حسین‌ بن‌ علی(ع) می‌شدند تا ضمن عرض ادب به ساحت آن امام معصوم، حوائج مدنظر خود را به دست آورند.
البته امسال علاوه بر کرونا، سایه نبود مداح برجسته و بنام گناوه مرحوم حسن توزی بر هیئت‌های بنام و شناخته شده نظیرحسینه‌ی معتمدی، ماتم حاج اسماعیل و امامزاده سلیمان‌ بن‌ علی سایه انداخته است و فضای خاص به افراد القاء می‌شود زیرا صوت دلنشین آن مرحوم با وجود افراد آمیخته می‌شد و کمتر کسی در تاریخ چند ساله گناوه را می‌توان پیدا کرد که با نوای مرحوم توزی آشنا نباشد.
به هر حال جای خالی مرحوم توزی بیش از گذشته احساس می‌شود که به همین جهت در شب اول محرم ۹۹ هیئت حسینه معتمدی به پاس ارج نهادن به زحمات مداح اهل بیت در جوار آرامگاه آن مرحوم گردهم آمدند با سینه زنی و نوحه‌ سرایی یاد و خاطره توزی نوحه‌ خوان را گرامی داشتند.
آلبوم خاطرات محرم  و صفر گناوه را که ورق می زنیم گوشه‌ای از آن نام و *مراسمات کربلایی حسن توزی* به چشم می‌خورد که نشان می‌دهد آن مرحوم از دوران دفاع مقدس گرفته تا لحظات پایانی زندگی در این دنیای بی‌ وفا، اهتمام ویژه‌ای در برگزاری مراسمات حسینی داشته است.
اما امسال مردم گناوه محرمی متفاوت را تجربه می‌کنند، مراسمات باید بر اساس مصوبات و توصیه‌های ستاد مقابله با کرونا شهرستان، استان و کشور برگزار شود تا سلامت عزاداران حسینی تامین گردد، بدین جهت امسال خبری از سینه زنی سنتی و زنجیر زنی نیست!.
زیرا با توجه به الزام رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی عملاً اجرای سینه زنی مقدور نیست و همین امر موجب شده است تا از هر محله که عبور می کنیم شاهد سایه‌ی سنگین ویروس منحوس کرونا بر سر محافل باشیم، چونکه از ترددهای جوانان تا صدای سخنرانی واعظین و روحانیون خبری نیست و به هر محفلی که قصد ورود داشته باشیم در ابتدا با جملاتی با تیتر دُرشت نظیر استفاده اماسک الزامی است رو به‌ رو می‌شویم که همچنان قدرت نمایی می‌کند، اما باز هم سپاس خدای عزوجل را که در سایه‌ی محدودیت ها، مراسم عزای امام حسین(ع) تعطیل نشده است.
اما نیاز است تا شست‌ و شوی دست‌ها، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی،خودداری از دست دادن، عدم حضور بیماران خاص، ضد عفونی کردن محیط قبل و بعد از مراسمات مدنظر قرار گیرد، زیرا بنا به گفته و تاکید مسئولان بهداشتی وضعیت شهرستان همچنان در حالت قرمز قرار دارد و ظرفیت بیمارستان تکمیل است اما ایثارگران سلامت همچنان در حال تلاش برای خدمت به مردم شبانه روز مشغول اند و چه زیباست که امسال با توجه به شرایط نذورات خود را در قالب اقلام بهداشتی و بسته‌بندی‌های خشکبار بین نیازمندان تقسیم کنیم، زیرا برپایی ایستگاه های صلواتی و توزیع مواد خوراکی طبق مصوبات ممنوع می‌باشد.
امید است در پایان با همکاری همه جانبه هیاتی‌ها و آحاد شهروندان گناوه‌ای در جهت اجرای دستور العمل‌های بهداشتی برای در امان ماندن از ویروس منحوس کرونا تلاش ویژه‌ای انجام دهیم و علاوه بر خود به دیگران توصیه کنیم که با راه اندازی پویش‌های مرتبط همچون هرخانه یک حسینه یا  هرخانه یک پرچم از ترددهای غیرضروری جلوگیری نماییم و ارادت خود به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسین(ع) نشان دهیم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نشریه فدک | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی