شما اینجا هستید
اجتماعی » نمایشگاه فضای مجازی پلیس فتا شهرستان گناوه تحت عنوان خرید امن

اخیرا در سایت های درج آگهی، شاهد انتشار آگهی های فروش مودم و تجهیزات اینترنت ماهواره ای در کنار بازنشر محتوا و ایجاد شایعه در بین کاربران هستیم : “هم اکنون امکان استفاده از خدمات اینترنت ماهواره ای در کشور فراهم شده است. “بررسی ها نشان می دهد که عمده این آگهی ها جعلی بوده و اغلب کلاهبرداران و سودجویان با ادعای رایگان بودن سرویس برای کاربران ایرانی سعی در فریبکاری و اغفال هموطنان دارند؛ در صورت اطلاع از هرگونه کلاهبرداری در فضای مجازی در خصوص فروش تجهیزات اینترنت ماهواره ای، موضوع را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی با ما در میان بگذارند.

خرید امن اینترنتی
به آگهی فروش هرگونه کالا با مبلغ زیر عرف بازار مشکوک شوید
از پرداخت هرگونه وجه تا قبل از دریافت کالا امتناع کنید
همه ی فروشگاه‌های مورد تایید باید دارای نماد اعتماد الکترونیکی در معرض دید بازدیدکنندگان باشد
آدرس فروشگاه اینترنتی حتما باید با عبارت https شروع شده باشد
از صفحاتی که به صورت ناخواسته در زمان ورود به سایت شما را به آدرس های فروش کالا انتقال می دهند خرید نکنید.

نرم افزارها و اپلیکیشن‌‌های رسیدساز یکی از ترفندهای مجرمان سایبری برای کلاهبرداری از فروشندگان در سایت‌های واسطه‌گر اینترنتی است. فعال کردن سرویس پیامک بانکی یکی از ساده‌ترین روش‌های جلوگیری از اینگونه از کلاهبرداری است.
همچنین برخی از فروشگاه‌های اینترنتی خصوصا در شبکه‌های اجتماعی نیز با انتشار تصاویر متعدد فیش‌های واریزی جعلی تحت عنوان خریدهای انجام شده توسط مشتریان، سعی در جلب اعتماد کاربران داشته که نباید فریب اینگونه تبلیغات را خورد.

کلاه‌برداران در کمین مخاطبین کاربران
سارقین تلفن‌های همراه و مجرمین سایبری پس از دسترسی به تجهیزات هوشمند و شبکه‌های اجتماعی کاربران، با ارسال پیام‌های واریز وجه از طریق شماره کاربران برای دوستان و آشنایان آن‌ها، اقدام به کلاه‌برداری می‌نمایند.
لذا توصیه ما به کلیه شهروندان و بالأخص کاربران فضای مجازی این است که به پیامک‌های واریز وجه که از طرف دوستان و آشنایان خود دریافت می‌کنید اعتماد نکرده و قبل از واریز وجه، با فرد ارسال‌کننده پیام تماس بگیرید.
پس از سرقت یا مفقود شدن تجهیزات هوشمندتان بلافاصله اقدام به اطلاع‌رسانی به مخاطبین خودنمایید و سیم‌کارت‌های خود را غیرفعال نمایید.

پیشگیری از کلاهبرداری اینترنتی در پیامک رمز دوم پویا

با هدف افزایش ضریب امنیت پیامک های رمزدوم پویا، ساختار و محتوای پیامک رمزدوم پویا در شبکه بانکی کشور یکسان سازی شد و در پیامک رمز یکبار مصرف  درخواست شده از سوی کاربر علت تراکنش ، مبلغ تراکنش و رمزدوم پویا همزمان به کاربر ارسال خواهد شد.
کاربران با دقت در اطلاعات دریافت شده و تطبیق آن با تراکنش در حال انجام می توانند مطمئن شوند که تراکنش آنها واقعی است و هیچ مجرمی از اطلاعات حساب بانکی آنها در یک تراکنش مجرمانه استفاده نمی کند.

در صورت مشاهده اجاره و یا فروش مسکن در سایت های واسط از پرداخت بیعانه خودداری کنید

یکی از شگردهای مجرمان سایبری درج آگهی اجاره و یا فروش دروغین املاک در سایت‌های واسطه‌گر اینترنتی است، این آگهی‌ها معمولا قیمت‌های وسوسه انگیز و زیرقیمت بازار دارند و قربانی را ترغیب می‌کند قبل از روئیت ملک و برای جلوگیری از اجاره و یا فروش آن به فرد دیگری، مبلغی را به عنوان بیعانه پرداخت کنند. لذا به شهروندان گرامی توصیه می‌کنیم قبل از مراجعه حضوری و مشاهده ملک به فروشنده مبلغی را تحت عنوان بیعانه پرداخت نکرده و پس از مراجعه به مشاور املاک مبلغ را پرداخت کنند.

شگرد کلاهبرداران در سایت های درج آگهی:
کلاهبرداران سایبری با انتشار آگهی و جلب اعتماد مشتری نسبت به دریافت بیعانه اقدام می کنند.
بنابراین فریب تبلیغات اغوا کننده را نخورید و از پرداخت هرگونه وجه تا قبل از دریافت کالا امتناع کنیددر غیر این صورت یا کالایی برای شما ارسال نخواهد شد و یا کالای ارسالی فاقد کیفیت لازم است .

دریافت بیعانه،شگردی که کهنه نمی شود!
هرگونه پرداخت بیعانه در فروشگاه های آنلاین می تواند زمینه ساز کلاهبرداری اینترنتی از کاربران گردد.
برای جلوگیری از سوء استفاده مجرمین:
۱-تحت هیچ عنوان پیش از رویت و دریافت کالا مبلغی تحت عنوان بیعانه پرداخت نکنید.
۲-بعد از دریافت کالا و اطمینان از صحت و اصالت کالا اقدام به پرداخت وجه نمایید.
۳-برای خرید امن حتما از فروشگاه های معتبر و دارای نماد اعتماد الکترونیکی اقدام به خرید نمایید.
۴-خرید از فروشگاه هایی که در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند می تواند زمینه ساز کلاهبرداری اینترنتی گردد.

رسیدهای جعلی شگردی برای کلاهبرداری از فروشندگان!

یکی از شگردهای کلاهبرداران سایبری جهت سرقت اطلاعات کاربران طراحی ساخت اپلیکیشن رسیدساز جعلی می باشد
مجرمان با قرار دادن اطلاعات بانکی در برنامه رسیدساز فیش پرداختی شبیه فیش برنامه های پرداخت تهیه و به فروشندگان
عرضه می کنند

شهرمندان حتما سامانه پیامکی حساب های بانکی خود را فعال نمایید تا با دریافت پیامک از طرف بانک از انجام هرگونه تراکنش بانکی مورد نظر اطمینان حاصل نمایند.

چند راهکار ساده برای خرید امن در اینستاگرام!

یکی از شگردهای مجرمان در شبکه های اجتماعی راه اندازی فروشگاه های جعلی است.در این اقدام با انجام تبلیغات گسترده سعی در جلب توجه شهروندان داشته و پس از دریافت وجه از کاربران دیگر پاسخگوی آنان نخواهند بود.
نشانه های فروشگاه های جعلی در شبکه های اجتماعی :
۱-فالوورهای چند ده هزاری در شبکه اجتماعی اینستاگرام نشان دهنده اعتبار صفحه نخواهد بود چرا که این فالوورها نیز می توانند جعلی و غیر واقعی باشند.
۲-فروشگاه های معتبر معمولا علاوه بر صفحه اینستاگرامی دارای یک وبسایت فروشگاهی معتبر و دارای نماد اعتماد الکترونیکی نیز هستند. ۳-فروشگاه های معتبر معمولا آدرس و شماره تلفن ثابت و مشخصی داشته و امکان مراجعه حضوری را دارند.

کلاهبرداری اینترنتی در سایت‌های درج آگهی

یکی از شگردهای مجرمان سایبری درج آگهی دروغین در سایت‌های واسطه‌گر اینترنتی است که در آن آگهی دهنده سعی دارد به بهانه های مختلف مبلغی را تحت عنوان بیعانه یا پیش پرداخت از شهروندان دریافت کند. این آگهی‌ها معمولا قیمت‌های وسوسه انگیز و زیرقیمت بازار دارند و فروشنده شما را ترقیب می‌کند قبل از روئیت کالا و برای جلوگیری از فروش آن به فرد دیگری، مبلغی را به عنوان بیعانه پرداخت کنید. لذا به شهروندان گرامی توصیه می‌کنیم قبل از مراجعه حضوری به فروشنده مبلغی را تحت عنوان بیعانه پرداخت نکنند.

در خریدهای اینترنتی پرداخت بیعانه ممنوع

برای خرید امن حتما از فروشگاه های دارای ای نماد که در شبکه های اجتماعی فعال هستند اقدام کنید. خرید از فروشگاه هایی که فقط در شبکه های اجتماعی فعال هستند و ای نماد ندارند اشتباه است.تا کالایی را از نزدیک ندیده‌اید به هیچ وجه مبلغی را به عنوان ودیعه واریز نکنید و بعد از دریافت کالا و اطمینان از کیفیت و قیمت آن، اقدام به پرداخت وجه کنید.

کاربرانی که قصد خرید اینترنتی رادارند جهت انجام یک خرید مطمئن، حتماً به نکات ذیل توجه نمایند:
از هر فروشگاهی خرید نکنید:
از فروشگاه‌هایی خرید خود را انجام دهید که دارای «نماد اعتماد الکترونیکی» باشد.
از هر کامپیوتری برای خرید الکترونیکی استفاده نکنید:
از خرید کردن با تجهیزات دیجیتالی دیگران یا مستقر در اماکن عمومی مانند نت‌سراها خودداری کنید؛
درگاه بانکتان را چک کنید:
حداقل یک یا چند بار اطلاعات کارت را اشتباه وارد کنید و از اتصال درگاه بانکی به سیستم بانک مرکزی مطمئن شوید.
اطلاعات شخصی را در سایت‌ها ثبت نکنید:
اطلاعاتی ازجمله رمز دوم کارت، CVV2 و تاریخ انقضا را نباید در هیچ سایتی ذخیره کنید.
بیعانه پرداخت نکنید:
برخی از کلاه‌برداران با فریب خریداران به‌روش‌های مختلف از آنان بیعانه یا پیش‌پرداخت اخذ نموده و سپس از ارسال کالا خودداری می‌نمایند.
از صفحات و کانال و گروه‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی خرید نکنید:
دقت کنید که اکثر این صفحات با درج پست‌های جعلی (فیش‌های بانکی، چت‌های رضایت مشتری و …) قصد فریب کاربران رادارند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نشریه فدک | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی