شما اینجا هستید
اجتماعی » کتاب دو منظومه نویافته اثر بشیر علوی پژوهشگر و منتقد ادبی بوشهری منتشر شد

فدک- پنجمین اثر دکتر بشیر علوی پژوهشگر و منتقد ادبی، با نام “دو منظومه نویافته”(سال‌های سیاه و شکوفه¬های حمیدی شیرازی) به چاپ رسید.
به گزارش فدک؛ نویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی برجسته استان بوشهر در زمینه انتشار این کتاب اظهار داشت: این اثر شامل دو منظومه نایاب و از دست رفته دکتر مهدی حمیدی شیرازی است که با یافتن نسخه اهدایی رهی معیری و محمد گلبن توسط انتشارات آرون به چاپ رسیده است.
دکتر بشیر علوی گفت: هر دو اثر به صورت نسخه مایکروفیلم موجود بوده که تصحیح و بررسی شد و منظومه«سال‌های سیاه » سال ۱۳۲۵و منظومه «شکوفه‌ها» سال ۱۳۱۷به چاپ رسیدند که به زودی در همان اوان کار نایاب شدند.
علوی در ادامه متذکر شد: از آنجا که در این دو اثر به ویژه «سال¬های سیاه» به شدت به دستگاه پهلوی و به ویژه پهلوی اول تاخته شده و اشعاری تند و گزنده در سرزنش و شماتت آن دوران و آن اشخاص سروده شده است، احتمال زیاد می رود که خیلی زود توسط عمال پهلوی جمع آوری و نابود شده باشد.
وی خاطرنشان کرد: این دو اثر به اثبات می رسانند که حمیدی شیرازی صرفاً دغدغه عاطفه غنایی و فردی نداشته و نسبت به وضعیت دوره و روزگار سیاسی و اجتماعی خود بی تفاوت نبوده و شعرهایی غرّآ و آتشین در رد ظالم و دوره ظلم سروده است.
علوی تصریح کرد: کشور خدایان، انعکاس افکار ایرانیان، جزیره نشین، از مجسمه شاه به چه فکر افتادم، وطن!، ایده¬آل رضاشاه، نبردگاه شهریور، غوغای آذربایجان و ده‌ها عنوان شعر دیگر در این مجموعه نشانی از پر ملات بودن عاطفه اجتماعی و فکر و مؤلفه های ذهنی حمیدی شیرازی به شمار می رود.
این پژوهشگر ادبی در پایان افزود: دراین اثر به مصاحبه با همسر و فرزند حمیدی شیرازی نیز پرداخته شده است و بسیاری از نگارش بزرگان آن دوره از آثار حمیدی نیز ضمیمه شده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نشریه فدک | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی