شما اینجا هستید
اجتماعی » به بهانه روز معلولین (۱۲ آذر )

*ضرغام خرمی
امشب کجا برویم ؟ پارک یا رستوران که می خواهیم برویم پله دارد؟ کدام پارک دسترسی پذیراست ؟ فلان اداره آسانسور دارد ؟ سوالات که همیشه پیش روی یک معلول قرار دارد
دنیای عجیبی است تا کنارشان نباشی از دغدغه هایشان خبر نداری .
در شهری که برای قدم نهادن در آن باید از پیاده روهای ناهموار ادارات با پله های ممتد و بدون آسانسور گذشت ، بسیاری از معلولان عطای بیرون امدن از خانه را بر لقایش بخشیده اند شرایط کرونایی در خانه ماندن بخشی کوچکی از زجر و زحمت ، محبوس ماندن در خانه را که معلولین سالیان سال آن را تجربه می کنند به ما فهماند.
در خصوص مناسب سازی اماکن ، معابر ، ساختمان ها ، مبلمان شهری، متناسب با نیاز معلولان ، زیاد سخن گفته شده، اما همچنان به دلایل متعدد از جمله نبود اعتبارات عمرانی اقدامات قابل توجه ای انجام نشده است
انتظار معلولین همیشه داشتن حداقل امکاناتی است که مناسب با وضعیت جسمانی بتوانند در کنار شهروندان با مشکلات بجنگند و زندگی کنند .
طبق قانون برنامه پنج ساله توسعه، باید هر سال ۱۰ درصد از فضاهای شهری برای معلولان مناسب سازی شود؛ ماده ۲ قانون جامع حمایت از معلولان مصوب سال ۸۳ نیز نسبت به مناسب سازی فضاهای عمومی و ادارات تاکید کرده و تشکیل ستاد مناسب سازی فضاهای شهری را به ریاست استانداران و دبیری سازمان بهزیستی هر شهر قرار داده است.
به آنچه عرض شد این نکته را اضافه کنم که معلولین در عرصه های مختلف ورزشی، فرهنگی ، اقتصادی ، توانایی خودشان را برای جامعه ثابت کرده اند که معلولیت مانع رسیدن به اهداف بلندشان نیست .

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نشریه فدک | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی