شما اینجا هستید
اجتماعی » خبرنگاران پیشگامان آگاهی بخش مقابله با کرونا

*نعمت الله بهروزی

خبرنگاران به عنوان دیده بان افکار عمومی از پیشگامان آگاهی بخشی در عرصه سلامت جامعه نقش مهمی در برابر  کرونا ایفا کرده اند.

هیچ رویدادی را نمی‌توان یافت که خالی از خبرنگاران باشد، آنانی که  بدون هیچ چشم داشتی در صحنه‌ها حضور می‌یابند تا  روایت‌گر لحظه‌های تلخ و شیرین روزگار باشند.

نیاز جامعه به انتقال اطلاعات صحیح و دقیق  درشرایط و برهه خاص کنونی که کرونا جهان را درنوردیده بیش از هر زمان دیگری محسوس و مهم بشمار می‌آید که در این میان خبرنگاران در صف مقدم آگاه رسانی قرار گرفتند و با اطلاع رسانی مناسب سهم بسزایی در کمک به کادر درمانی برای مبارزه با این بیماری ایفا کردند.

خبرنگاران در دوران کرونایی با هدایت افکار عمومی علاوه بر اینکه نقش محوری و بسزایی در آگاهی بخشی  و ایجاد موج همدلی  ایفا کردند، در برابر ویروس دیگری به نام شایعات نیز مبارزه کردند تا استرس و اضطراب را از مردم دور و  بر آرامش جامعه بیافزایند.

شیوع کرونا اگرچه بسیاری از حوزه و بخش‌ها را به تعطیلی کشاند اما در حوزه خبر کار تعطیل نشد و بیشتر فعالان رسانه‌ای روزهای بسیار سخت، خطرناک و پرکاری را پشت سرگذاشتند و هنوز در گیر آن هستند.

هر چند مدافعان سلامت و گروه‌های جهادی و خیرین در خط مقدم با این بیماری بودند اما خبرنگاران فراتر از آن توانسته‌اند در مدیریت و اقناع افکار عمومی نقش بی بدیل و اساسی ایفا کنند.

راویان تیزبین جامعه در روزهای اولیه شیوع ویروس کرونا  هم‌پای مدافعان سلامت  پای کار بودند و در زمانی که به مردم توصیه می‌شد در خانه بمانند دل به دریا زدند و  با تهیه  گزارش‌های خبری و تصویری در زمینه  آگاه سازی و اطلاع رسانی به مردم، شب و روز تلاش کردند.

خبرنگاران را می توان  یکی از آسیب پذیرترین قشرهای جامعه نسبت به  بیماری کرونا معرفی کرد زیرا که بیشتر از تمام قشرها، احساس مسئولیت کردند و در خطرناک‌ترین محیط‌های کرونایی همانند بخش‌های کرونایی بیمارستان‌ها و غسال‌خانه‌ها برای تهیه گزارش ونشان دادن واقعیت‌ها، جان خود را به خطر انداختند تا  جامعه را از این  بیماری منحوس آگاه‌ سازند.

بدون شک آن دسته از خبرنگارانی که باحضور میدانی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از نزدیک با مبتلایان کرونا و تلاش کادر بهداشت و درمان برای کمک به حفظ سلامتی همنوعان خود در تماس بودند جایگاه ویژه‌ای دارند به گونه ای که  عده‌ای از این عزیزان آسمانی  و عده دیگری مبتلا به ویروس کووید ۱۹ شدند.

بعداز گذشت چندین ماه از شیوع ویروس کرونا ، هنوز هم کار خبرنگاران تمام نشده و  باید بیش از قبل در راستای ایجاد حس آرامش و کاهش التهاب‌ها و استرس‌های ناشی از بروز این بیماری بکوشند و از نشر اطلاعاتی که به تشویش اذهان عمومی می‌انجامد بپرهیزند.

در روزهای پرالتهاب ویروس کرونا که حضور فعال خبرنگاران موجب افزایش آگاهی مردم شده  آنان  نقش مهم و بسیار بزرگی نیز در راستای امیدآفرینی، انسجام و همدلی و آرامش در راستای ارتقای سرمایه‌های اجتماعی و امیدواری به مردم دارند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نشریه فدک | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی