شما اینجا هستید
اجتماعی » کشت مکانیزه در یکهزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی گناوه اجرا شد

فدک- نعمت الله بهروزی؛ مدیر جهادکشاورزی گناوه گفت: یکهزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان در فصل زراعی جاری به صورت مکانیزه زیر کشت گندم دیم قرار گرفته است.

عباس تخم افشان افزود: جلوگیری از رشد علف‌های هرز و ایجاد روان آب، قرارگیری آب باران در شیار کشت و کود در دسترس ریشه، استفاده از بذر کمتر در واحد هکتار و افزایش تولید از مهم‌ترین مزایای کشت مکانیزه با استفاده از دستگاه عمیق کار است.

وی اظهارداشت: در این روش میزان بذر گندم مصرفی ۸۰ کیلوگرم در هکتار است و چنانچه سال زراعی از بارندگی با پراکنش و مقدار مناسب برخوردار باشد میزان تولید بین یکهزار تا یکهزار و ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار برآورد می‌شود.

تخم افشان گفت: مدیریت جهادکشاورزی گناوه در فصل زراعی جاری یکهزارو ۴۵۰ تن انواع بذر اصلاح شده گندم از ارقام چمران۲، مهرگان، آفتاب، قابوس و کریم بین کشاورزان این شهرستان توزیع کرده است.

مدیر جهادکشاورزی گناوه به اهمیت بیمه کشاورزی در زمینه کاهش ریسک کشاورزی در حوزه  کشت گندم از جمله دیم،  افزود: تاکنون بیشتر از ۲ هزار  هکتار از اراضی کشت شده به صورت دیم تحت پوشش بیمه قرار گرفته است که امیدواریم تا پایان فرصت تعیین شده  به ۶ هزار هکتار برسد.

وی یادآورشد:  بهره‌برداران می‌توانند تا ١۵ دی ماه جاری برای  برخوارداری از مزایا و تحت پوشش قرارگرفتن بیمه به جهاد کشاورزی مراجعه کنند.
تخم افشان گفت: در زمینه کشت جو گواهی شده در سطح استان بوشهر در زمان حاضر تولید تمامی طبقه‌های بذری در این شهرستان انجام می‌شود که شامل ارقام صحرا ، اکسین و نوبهار، خرم، ایزه است.

وی افزود: در این راستا بیش ار ۶٠٠ تن تولید شده و  در اختیار مصرف کنندگان قرار گرفت.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر با دارابودن ۷۵ هزار هکتار زمین کشاورزی از نقاط گرمسیری  و کم آب کشور است که بدلیل نبود منابع آب بصورت دیم و در فصل پاییز کشت می‌شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نشریه فدک | خبری | تفریحی | شخصی | مذهبی